top of page
Dr Rui Teixeira Rodrigues
12 Eylül 2017

Portekiz Vize Birimi SEF, başvurulardaki gecikmeleri önlemek için yeni tedbirler alıyor

 

Portekiz Yabancılar Polisi ülkedeki 12 bölgesel ofisin Altın Vize başvurularında bölge şartına bakılmaksızın başvuru almaya başlayacağını açıkladı. Ancak işlemlerin gecikmesine birçok faktörün sebep olduğu düşünüldüğünde bu değişikliğin yığılmaları azaltmaya yetip yetmeyeceği ise büyük bir soru işareti.

 

Portekiz’de en az 280 bin Euro değerinde mülk satın alan yatırımcılar Altın Vize başvurularına başlayabilmek için öncelikle Yabancılar Polisi (SEF) ile ön görüşme ayarlamak zorundalar. Tüm göçmenlik konularından sorumlu olan SEF’in ülke genelinde birçok ofisi bulunuyor.

 

Önceden başvuru sahipleri sadece mülkü satın aldıkları bölgede bulunan SEF ofisinden randevu alabiliyorlardı. Bu durum; ülkede gayri menkul yatırımları için en popüler yerlerin başında gelen özellikle Lizbon olmak üzere bazı SEF ofisleri üzerinde iş yoğunluğu baskısı oluşturmuştu.

Başkentin büyüyen pazarı sayesinde ev fiyatları 2016’ya kadar olan dört yıllık süreçte yüzde 35 arttı, ancak yine de Londra’daki ev fiyatların dörtte birine başkentin en merkezi yerlerinde gayri menkul almak mümkün. Bundan dolayı Lizbon yabancı yatırımcılar için Avrupa vatandaşlığına açılan ideal bir kapı. 

 

Ancak SEF’te üç ay sonrasına bile randevu almak mümkün olmazken gerçek anlamda çalışan bir bekleme listesi bulunmaması ve yeni randevuların ne zaman açıklanacağına dair bildirim yapılmaması Altın Vize’ye başvuracakları her gün SEF ofisini arayarak randevu almaya çalışmaktan başka bir çare bırakmadı. Tabii yoğun talepten dolayı SEF telefonlarının kilitlenmesi veya yanıt verecek birilerini bulmak için saatlerce beklemek zorunda kalınması da yatırımcıları Portekiz pazarından uzaklaşmaya yöneltmekte.

 

3 ay sonrasına randevu verileceği açıklandığında ise zaten bekleyen talepler ve yoğun ilgiden dolayı bu randevular aynı gün hemen doluyor, hatta bazen bir iki saatte randevular bitiyor. 2018 Şubat ayına kadar randevu kalmadı.

 

Altın Vize adaylarına bu ön randevuların daha ulaşılabilir olmasını sağlamak için Yabancılar Polisi 12  bölge ofisinde pilot proje başlattı.  Aralarında Porto, Faro ve Coimbra’nın da bulunduğu bu ofisler gayri menkulün satın alındığı yere bakmaksızın oturum izni başvurularını kabul edecek. 

 

SEF bu girişim ile Altın Vize oturum izni adaylarının başvurularını daha hızlı kabul etmeyi umuyor. Bu programda süreci hızlandıran memnuniyet verici bir iyileştirme olmasına rağmen başvuranlar oturum işlemleri daha etkin yürütülmezse gecikmeler yaşamaya devam edecek. 

 

Yabancılar Polisi’nin hukuk ekibi şu an bekleyen yaklaşan 4 bin civarında başvuruyu bitirmeye çalıştıklarını bildirdi. Bu gecikmeler büyük ölçüde personel eksikliği, işlemlerin artan karmaşıklığı ve Altın Vize Programı’nın daha önce bu kadar görülmeyen popülerliğinden kaynaklanıyor.

 

Diário de Notícias gazetesinin haberlerine göre bahar aylarında SEF ofislerinden birçok uzman ekip Lizbon Havaalanı’na pasaport kontrol birimine yollanırken bu durum bekleme süresini daha da uzattı. 

Portekiz’in Altın Vize programı 2015’te bir ara geçici olarak kapanırken ülkedeki hile ve yolsuzluk iddialarının ardından yeni prosedürler hayata geçti. Bu durum 2015’te onaylanan vizelerin önceki yıla göre yaklaşık yüzde 50 düşmesine yol açtı. 

 

Ancak 2017 rakamları; 2014’te 1526 olarak kırılan rekorun geride bırakılacağını gösteriyor. SEF’in resmi kayıtlarına göre 31 Temmuz itibariyle bu sene 1041 Altın Vize oturum izni onaylanırken bu da önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artış anlamına geliyor. 

 

Portekiz’in Altın Vize programı türünün en çok ilgi göreni olmasına rağmen devam eden uzun gecikmeler başvuranlar ve hukuk firmaları nezdindeki itibarını büyük ihtimalle olumsuz etkileyecek. Birçok yabancı yatırımcı AB vatandaşlığı almak için en etkili yolları ararken işlemlerin ağırdan alınması yatırım kararlarındaki en önemli faktörlerin başında geliyor.

 

Sonuçta Yabancılar Polisi yıl sonuna kadar tüm işlemleri iyileştirmek amacıyla çeşitli yeni tedbirleri test edip uygulamaya geçirme niyetini açıkladı. Ama o zamana kadar muhtemel Altın Vize başvuranları 2018’a kadar beklemek durumunda kalacak. 
 

Related News

bottom of page