top of page

Portekiz'de sermaye yatırımı

Sermaye aktarımı şeklinde yapılan yatırım en az beş yıl süreyle tutulmalıdır.

Golden Visa programı altındaki sermaye yatırımı seçeneği, en az tercih edilen seçenektir. Bunun nedeni, gayrimenkul yatırımına göre riskin çok yüksek olmasıdır. Yapılacak sermaye yatırımı, bir şirketin kayıtlı sermayesine yapılacak ek katkı olabileceği gibi, şirket hisse senedi almak ya da hazine bonosuna yatırım yapmak şeklinde de olabilir. 

Yatırım Seçenekleri

Sermaye yatırımı seçeneğinde, yapılacak yatırım Portekiz dışında yatırımcının kendi hesabından Portekiz'deki hesabına aktarıldıktan sonra yapılabilir. 

Aşağıdaki dört değişik seçenekten biri ile ilerlemek mümkündür:

  • Kültür ve sanata yapılacak yatırımlar (en az 250,000 euro) – Sanatı destekleyen programlara (örneğin müzik, tiyatro, sinema), veya tarihi veya kültürel değerlere sermaye aktarımı şeklinde yapılmalıdır. Yatırım alanı, kültürel ve tarihi öneme sahip bir binanın, anıtın veya heykelin restorasyonunu yapmak amacıyla da olabilir. Yatırım rakamı, düşük nüfus yoğunluğuna sahip yerlerde 200,000 eurodur. 

  • Araştırma faaliyetlerine yapılacak yatırımlar (en az 350,000 euro) – Kamu veya özel sektörce yapılan bilimsel araştırma faaliyetlerine yapılan yatırımları kapsar. Yatırım miktarı düşük nüfus yoğunluğuna sahip yerlerde 280,000 euro'dur. 

  • Küçük ve orta ölçekli firmalara yapılacak yatırımlar (en az 500,000 euro) – Küçük veya orta ölçekli fırmaları destekleyen yatırım fonlarından hisse alarak yapılan yatırımları kapsar. Sermayenizi alacak olan yatırım firması mantıklı bir uzun vadeli yatırım planına sahip olmalıdır. 

  • Serbest yatırım (en az 1 milyon euro) – Hisse senedi marketinden devlet hazine bonolarına kadar dilediğiniz yerde yatırım yapabilirsiniz.

Portekiz Ofisi

 

Coates Global Portugal
Avenida 24 de Julho n.° 4  - 2° Esq.
1200-480 Lisboa
TELEFON: +351 912 503880
EPOSTA: lisbon@coatesglobal.com

IMG-20190105-WA0022_edited_edited_edited

Prof Dr Marina Andrade

bottom of page