top of page

Portekiz - 'Golden Visa' Programı

 

Portekiz Altın Vize programı, yabancı yatırımcıların ülkede gayrimenkul satın almasını teşvik eden ve belli bir süreç sonunda kalıcı oturum şansı sunan, hem Portekiz Parlamentosunda yasalaşmış hem de AB Komisyonu denetiminde olan dünyanın en popüler göçmenlik programıdır. 

 

Program, 8 Ekim 2012'de Portekiz Parlamentosu onayı ile yasalaştıktan sonra yürürlüğe girmiştir. Başvuranlar Schengen bölgesinde vizesiz dolaşıma sahip olduğu için ve ayrıca ilerde Portekiz Vatandaşlığı, dolayısıyla AB Pasaportu edinebildikleri için, Portekiz Golden Visa programı, Avrupa Birliği komisyonu denetimindedir.

Portekiz parlamentosunda yasalaştığı için, Portekiz Altın Vize programına katılanların ilerde hak mağduriyeti yaşaması hukuki açıdan söz konusu değildir. Verilen bu yasal güvence, Portekiz'i diğer ülkeler içinde en ön plana çıkarmakta, yatırımcıların güven içinde karar vermelerini sağlamaktadır. Programa katılanlara 5. yıldan sonra verilen kalıcı oturum hakkı 4 Temmuz 2007 tarihli 23/2007 numaralı Yabancılar Yasasına dayandırılmıştır.

 

Vatandaşlık başvurularının önü ise, 3 Ekim tarihli 37/81 nolu Vatandaşlık Yasası ile açılmıştır. 

>> Portekiz Altın Vizesi tanıtım etkinliklerimize katılın

Dünyadaki en popüler Golden Visa programı

Program, dünyanın en popüler programıdır. Popüler olmasının nedenleri:

 • Portekiz'de yaşama zorunluluğu olmadan kalıcı oturum şansı vermesi

 • 200 bin Euro'ya kadar düşen dünyanın en düşük yatırım seçeneği olması

 • İlerde vatandaş olmak için Portekiz'de yaşama zorunluluğu istememesi

 • Sıcak  insanları ve ılıman iklimi

 • Yüzlerce yıllık zengin kültürel yapısı

 • Huzurlu ve stresten uzak bir yaşam sunması

 

Gayrimenkul alanında yapılacak sadece 280 bin Euro'luk veya sermaye yatırımı alanında yapılacak en az 200 bin Euro'luk yatırım schengen bölgesinde vizesiz dolaşım ve 5. yıldan sonra Portekiz'de kalıcı oturum ve vatandaşlığa başvuru hakkını kazandırır. Kalıcı oturum veya vatandaşlık alındıktan sonra yapılan yatırım elden çıkartılabilir.

Portekiz hükümeti, 6 yıl olan vatandaşlık için bekleme süresini, Golden Visa programını daha cazip kılabilmek amacıyla 5 yıla düşürmüştür. Bir başka ifade ile, Golden Visa aldıktan sadece 5 yıl sonra Portekiz Vatandaşlığı dolayısıyla Avrupa Birliği vatandaşlığı edinilebilir.

Gayrimenkul yatırımı dışında başka yatırım seçenekleri de vardır. Sermaye yatırımında minimum miktar 200 bin Eurodur.

Portekiz'de altın oturum programı ile yatırım yapmadan oturma izni almak mümkündür ancak maaş dışında ayda en az 750 Euro garanti gelir göstermek, herhangi bir alt sınır olmaksızın ev satın almak veya kiralamak ve Portekiz'de ilk yıl en en az 18 hafta, sonraki yıllarda her yıl için ortalama 8 ay yaşamak gerekir.

 

İstihdam yaratma seçeneğinde ise en az 10 kişiye iş yaratacak bir işletme kurmak yeterlidir. Bu kural, düşük nüfus yoğunluğuna sahip yerlerde kurulacak işletmelerde 10 kişi yerine 8 kişiye düşmektedir.

 

Sermaye yatırımı veya istihdam yaratma seçeneklerine rağmen en popüler yatırım şekli gayrimenkul yatırımıdır. Bugüne kadar yapılan başvuruların %94'ü gayrimenkul yatırımı ile yapılmıştır. Gayrimenkul yatırımının popüler olmasının nedeni, yüksek ve garanti kira getirisi ve gayrimenkule olan talepten dolayı fıyatların yıl bazında sürekli bir artış içinde olmasıdır.

Portekiz Golden Visa (Altın Vizesi) Avantajları

 

Portekiz'de yapılacak yatırım ile alınacak altın vize size şunları sağlar:

 • Portekiz'de yerleşme ve çalışma şansı

 • Eş ve çocuklarınızla birlikte ayrıca bir yatırım yapmaya gerek kalmadan başvuru olanağı

 • Schengen bölgesinde vizesiz seyahat

 • Kamu hizmetlerinden yararlanma (Ulusal sağlık sistemi, devlet okulları ve emeklilik)

 • Beşinci yıldan sonra kalıcı oturum ve altıncı yıldan sonra vatandaşlık şansı

 • Çifte vergilendirmeden muafiyet

Vize Süreleri ve İşlemler

Portekiz Altın Vizesi'nde, ilk başvuru sonrasında yatırımcı ve aile bireylerine 1 yıllık oturum izni verilir. Bu süre sonunda, oturum izni, yukarıda sayılan koşulların sağlanması koşuluyla ikişer yıl daha uzatılır. 1 + 2 + 2 şeklinde verilen oturum izninde 5. yıl sonunda yatırımcı kalıcı oturum veya vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

 

Kalıcı oturum izni aldıktan sonra, yatırımcı dilerse satın aldığı konut veya konutları elden çıkarabilir.

>> Portekiz Altın Vizesi tanıtım etkinliklerimize katılın

Portugal Page
Watch Now
Portekiz Ofisi

 

Coates Global Portugal
Avenida 24 de Julho n.° 4  - 2° Esq.
1200-480 Lisboa
TELEFON: +351 912 503880
EPOSTA: lisbon@coatesglobal.com

IMG-20190105-WA0022_edited_edited_edited

Prof Marina Andrade

İlgili Haberler

19 Ocak 2019 -

Portekiz’in Altın Vize programına güçlenerek sürerken Ekim ayında ülkeye gelen yatırım miktarı önceki aya göre ikiye katlandı. Portekiz Göçmenlik ve Sınır Servisi (SEF) tarafından açıklanan verilere göre Altın Vize kapsamında Ekim ayında ülkeye 74 milyon Euro yatırım geldi.....

bottom of page