top of page

Sıkça Sorulan Sorular

Gayrimenkul Yatırımı

 

Satın alınacak veya kiralanacak evlerde bir kısıtlama var mı?
Satın alınacak ev veya daire, ikamet etmeye uygun ve sabit bir ev olmalı. Bir başka ifade ile toprağa inşa edilmiş olması gerekiyor. Bu anlamda, karavan veya tekne evler kabul edilmiyor.

Toplam değeri 350 bin Euro olmak üzere birden fazla konut satın alabilir miyim?

Hayır. Değeri en az 350 bin euro olması kaydıyla bir konut almanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra, arzu ederseniz başka konutlar da alabilirsiniz ancak 350 bin Euro veya üstü değerde satın aldığınız konutu kendi ikametgahınız için kullanmak durumundasınız.

Önce konut kiralayıp daha sonra satın alabilir miyim?
Evet.

Satın aldığım veya kiraladığım evi bir başkasına kiralayabilir miyim?
Satın aldığınız veya kiraladığınız evi, en az 5 yıl süreyle kendiniz için tutmalı ve bir başkasına kiralamamalısınız.


Ulusal Gelişme ve Sosyal Fon

 

Ulusal gelişme ve sosyal fon nedir?
Bu fona yaptığınız bağış, kamu sağlığı, eğitim ve teknolojik gelişmeler için kullanılır. Bir başka ifadeyle yaptığınız bağış, ülkenin kalkınması için kullanılır ve kamu yararına olan projelere aktarılır.

Eşim ve çocuklarım ile başvurmak istiyorum. Onlar için de bağış yapmak zorunda mıyım?
Evet ancak aile bireyiniz için yapacağınız bağış, çok düşük düzeyde kalacaktır. Ana başvurucu olarak sizin 650 bin Euro bağış yapmanız gerekirken, eşiniz ve 18 yaş altı çocuklarınız için kişi başına 25 bin Euro, diğer yetişkin  aile bireyleriniz için 50 bin Euro bağış yapmanız yeterlidir.

Yaptığım bağışı geri alabilecek miyim?
Hayır. Bağış geri ödemesizdir.


Malta Oturum İzni

Aile bireylerim de oturum izni almak zorunda mı?

Hayır. Aile bireyleriniz oturum izni almadan sizinle birlikte vatandaş olabilirler. Daha da ötesi, aile bireyleriniz Malta'ya gelmeden de vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler ancak pasaportlarını almak amacıyla son aşamada Malta'ya gelmeleri gerekir.

Malta'da kalmam gereken minimum süre var mı?
Oturum izni aldıktan itibaren vatandaş olana kadar ortalama 21 gün süreyle Malta'da bulunmanız gerekir. Vatandaş olduktan sonra hiç bir şekilde Malta'da yaşamanız gerekmez.

Malta'da yaşamadan nasıl oluyor da ikamet ediyor oluyorum?
Malta vatandaşlığı için, ülkede ikamet bağınız olması yeterlidir. Fiziksel olarak sürekli Malta'da yaşamanız gerekmez. Malta ile irtibatınız olduğunuzun ispatı olarak şu girişimler tavsiye ediliyor:

  • Malta'da banka hesabı açılması 

  • Malta'dan cep telefonu alınması

  • Evinize internet bağlanması

  • Spor kulüpleri veya GYM üyeliği

  • Araba satın alma vs.

Diğer Sorular

Due Diligence veya güvenlik soruşturması nedir?
Malta pasaportu, ABD ve Kanada dahil bir çok ülkeye vizesiz seyahat olanağı verirken aynı zamanda AB ülkelerine yerleşme şansı sunar. Bu anlamda, kamu ve toplum sağlığı ve güvenliğine tehdit teşkil eden biri olmamanız, yüz kızartıcı bir suçunuzun olmaması çok önemlidir. Vatandaşlık başvurusunda verdiğiniz bilgiler dikkatli bir şekilde bağımsız denetleme kurumlarında incelenir ve INTERPOL ve FBI gibi kurumlardan sizin hakkınızda bilgi edinilir.

Benimle birlikte kardeşlerim de başvurabilir mi?
Hayır. Başvurunuza sadece eşinizi, 26 yaşından küçük bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınızı ve bakmakla yükümlü olduğunuz sizin ve eşinizin anne babasını ekleyebilirsiniz. 

Malta Ofisi

 

Coates Global Malta
Brittania House, 2nd floor
Suite 8, Old Bakery Street
Valletta, VLT 1450
TELEFON: +44 20 77991606
EPOSTA: malta@coatesglobal.com

Dr Frederick Ellul

bottom of page