top of page

'Altın Yaşam' ile Yatırım Yapmadan Oturma İzni

 

Altın Yaşam (Golden Residency)  programı, bir AB ülkesinde yatırım yapmadan oturma izni ve belli bir süre sonra AB Vatandaşlığı olanağı sunuyor.

 

Altın Yaşam programının amacı, başvuranın kendi ülkesinde elde ettiği kazancı başvuru yaptığı ülkede harcamasını sağlamak. Bir başka ifade ile, ev kirası, günlük ulaşım, giyecek ve yiyecek gibi kalemlere yapılan harcamaların ülke dışından gelen kaynaklarla karşılanması, dolayısıyla ülke ekonomisine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Bu nedenle, Altın Yaşam programlarında başvuru yapılan ülkede yaşama zorunluluğu bulunurken, başvuran kişinin kira ve faiz geliri gibi pasif ancak garanti gelirlerinin olması isteniyor. Bunun karşılığında, Altın Yaşam programları ile belli bir süre sonra kalıcı oturma izni ve hatta vatandaşlık almak mümkün olabiliyor.

Altın Yaşam programını uygulayan ülkeler arasında Portekiz, Yunanistan, İspanya, İtalya, İrlanda ve İsveç yer alırken, bunlar içinde Portekiz en popüler ve en cazip ülke olarak ön plana çıkıyor. Bunun nedeni, diğer ülkelere göre daha az pasif gelir istemesi ve sadece 5 yıl sonra AB vatandaşlığı fırsatı sunması.

Detaylı bilgi için lütfen bir ülke seçiniz:
 

  • Portekiz

  • Yunanistan

  • İtalya

  • İrlanda

  • İsveç

  • İspanya

İlgili Haberler

19 Ocak 2019 -

Portekiz’in Altın Vize programına güçlenerek sürerken Ekim ayında ülkeye gelen yatırım miktarı önceki aya göre ikiye katlandı. Portekiz Göçmenlik ve Sınır Servisi (SEF) tarafından açıklanan verilere göre Altın Vize kapsamında Ekim ayında ülkeye 74 milyon Euro yatırım geldi.....

bottom of page