top of page
Dr Frederick Ellul
08 Ağustos 2017

Malta Oturum ve Vize Programı’ndaki değişiklikler yabancı yatırımcılar için ulaşılabilirliği arttıracak

 

Malta’da Oturum ve Vize Programı’nda (MVRP) yapılan kanun değişiklikleri 189 numaralı Yasal Tebligat’ın açıklanmasıyla birlikte yakın dönemde uygulamaya geçti. Bu; vize programının hayata geçtiği 2015’ten bu yana yönetmelikteki ilk güncelleme oldu.

 

MVRP’de uygulamaya geçen üç ana değişiklik şu şekilde:

 

1. Mali açıdan ana başvuru sahibine bağımlı olan herhangi bir yaştaki evli olmayan yetişkinler artık oturum amacıyla ana başvurucunun bağımlı kimsesi olarak değerlendirilmeye uygundur.

 

Önceden 26 yaşına kadar olan çocuklar bağımlı kişi olarak oturumdan yararlanabiliyordu. Başvuru esnasında 26 yaşında veya daha genç olsalar bile yaşları 27 olunca bağımlı çocukların hakları geçersiz kılınıyordu. Artık bağımlı yetişkinler için yaş limiti bulunmuyor.

 

2. Ana başvurucu ve ona bağımlı herhangi bir kişi için artık sürekli olarak 6 ay veya beş yıllık bir süreçte ardı ardına gelen 10 ay boyunca Malta dışında ikamet etmek zorunluluğu bulunmuyor.

 

MVRP önceden Malta’nın uzun vadeli ikamet eden herhangi kimsenin programın faydalarından yararlanamayacağını belirtiyordu. Malta’da sürekli olarak 5 yıl ikamet eden bir yabancı vatandaş uzun dönemli ikamet eden kişi olarak değerlendiriliyordu. Bundan kaçınmanın tek yolu ardı ardına 6 ay veya 5 yıllık dönem içinde toplam 10 ay boyunca Malta dışında ikamet etmekti. Yeni yapılan değişikliklerle artık başvuranlar ve onlara bağımlılar Malta’dan herhangi bir süre için ayrılmak zorunda kalmayacak.

 

3. Ana başvuru sahibi veya onun eşinin anne babaları ile büyük anne babaları artık vize başvurularına dahil edilmeye uygundur.

 

Kişi başı 5 bin Euro karşılığında başvuru esnasında ana başvuru sahibi ve/veya Malta’daki eşinin anne babası ile büyük anne babaları bağımlı kişiler olarak katılabilecek.

 

Bu küçük değişiklikler programın işleyişini temelden değiştirmese de çok sayıda yabancı yatırımcıyı Malta’ya çekmesi umuluyor.  Ana başvuru sahibinin aile üyelerine Malta’da ikamet etme fırsatı vermesi programı daha ulaşılabilir hale getiriyor.

 

Öte yandan bu program çerçevesinde yatırımcılar ve aileleri için Malta vatandaşı olma seçeneği bulunmuyor; onlara bağımlı kişilere de çalışma izni tanınmıyor. Yatırım ile diğer altın vize veya vatandaşlık programları bu amaç için daha uygun.

 

Buna rağmen Malta Oturum ve Vize Programı Avrupa’daki en iyi ve en popüler oturum programlarından bir tanesi. Beş yıllık 250 bin Euro değerinde devlet tahvili, yıllık 12 bin Euro kira değerinde bir gayrimenkul ve bir defalık 30 bin Euro katkı ile yatırımcılar ve aileleri Malta’da sınırsız olarak ikamet edebilir ve Schengen bölgesinde serbest seyahat edebilirler.

Related News

bottom of page